../

Ahşap Matkap Ucları Hakkında :


Perakende satış birimimizde, firmamız'ın üretim malzemelerimizinin satışı haricinde, muhtelif tip marka ve modellerde ahşap delme matkapları satışı da yapılmaktadır.AHŞAP MATKAP UCU SDS

AHŞAP MATKAP UCU

YAPRAK MATKAP SETİ

AHŞAP MATKAP UCU ŞARJLI İÇİN

AHŞAP HAVŞA MATKABI

AHŞAP HAVŞA MATKABI

AHŞAP HAVŞA MATKABI

AHŞAP HAVŞA MATKABI

AHŞAP KALIPÇI MATKAP UCU

TAS MENTEŞE BIÇAĞI

TAS MENTEŞE BIÇAĞI

TAS MENTEŞE BIÇAĞI

ANAHTARLI MANDREN

PLASTİK SUPRA MANDREN

METAL SUPRA MANDREN

MANDREN ADAPTÖRÜHangi malzeme için hangi matkap ucu tipi kullanılmalıdır ?

Matkap ucu seçimi, delmek istediğiniz malzemenin ne olduğuna bağlıdır. Üç matkap ucu türü vardır:


1) Metal matkap uçları :

Kısmen taşlanmış uçlu metal matkap uçları, demir içermeyen metaller için uygundur. Bunlar alüminyum, bakır, pirinç, çinko, demir ve alaşımsız çeliği içerir. Paslanmaz çelik için, kobalt alaşımlı Yüksek Hızlı Çelikten (HSS-E) yapılmış matkap uçları ya da titanyum kaplamalı düz matkap uçları gereklidir. Bunlar normal HSS matkap uçlarından daha pahalıdır, ancak matkap ucunda yüksek bir aşınma olmadan özel çelikte delmeye olanak verirler.


2) Ahşap matkap uçları :

Bu matkap uçları uzun bir merkezleme ucuna ve iki ön-kesme çıkıntısına sahiptir ve ahşapta düzgün delme için son derece uygundur.


3) Beton matkap uçları :

Bu uçlar, bir darbeli matkap ya da döner delici/kırıcı ile birlikte duvarlarda ve betonda delme için kullanılır (betonda delme için bir döner delici/kırıcı gereklidir). Ancak duvarın gözenekli taşlardan yapılmış olması durumunda, sadece döner (darbesiz) delme yapılmalıdır. Aynı durum gözenekli tuğlalar ve levhalı duvarlar için de geçerlidir. Bu malzemeleri delmek için, ucunda lehimlenmiş tungsten-karbit levhalar olan bir matkap ucu kullanmanız gereklidir.


Malzeme ne kadar yumuşaksa delme hızı o kadar yüksek, malzeme ne kadar sertse delme hızı o kadar düşük olmalıdır. Her zaman tüm malzemeler ve delik çapları için doğru hızın seçilmesi önerilir.